Gente Online
Actualmente hay 14 invitados, 0 miembro(s) conectado(s).

Eres un usuario anónimo. Puedes registrarte aquķ

Acceso
Nick

Contraseńa

æAśn no tienes una cuenta? Pues date de alta

     
Sevilla Bajo el Mar: Diario de Usuarios


Diario de Usuarios
[ Directorio de Diarios | Crear una Cuenta ]

Los usuario registrados tienen la opción de crear su propio diario y escribir comentarios.

Kontenery na gruz Kraków
Enviado el: 04-11-2017 @ 11:54 pm

W języku potocznym mawia się, że cały bajer, to pół sukcesu. Podobnie rzecz zawiera się z odpowiednio rozumianymi definicjami. Unijna Dyrektywa o odpadach 2008/98/WE (i za nią nasza własna ustawa o odpadach) określa recykling jako:

jakikolwiek proces odzysku, w ramach którego materiały odpadowe są ponownie wykorzystywane w artykuły, towary lub substancje brane w początkowym celu lub nowych celach. Stanowi to ponowne przetwarzanie materiału organicznego, natomiast nie obejmuje odzysku siły i ponownego wykorzystywania na produkty, które posiadają być zastosowane jako paliwa czy do końców wypełniania wyrobisk.
Jak czytamy recykling nie obejmuje odzysku energii, co wyróżnia nie mniej nie więcej niż to, że spalanie odpadów nie dzieli się do ostatniej grupy. Szwedzi za to grają wykres, na którym dość sprytnie nazywają spalanie odpadów recyklingiem energii (ang. energy recycling).

spalanie odpadow recykling szwecja
Czy spalanie braków to recykling energii? / Źródło: sweden.se

Co dużo, szwedzka organizacja poruszająca się gospodarką odpadami (Avfall Svergie) tłumaczy sobie zapisy Dyrektywy tak, gdyby im znacznie odpowiadał definicja. W dodatku II do ostatniej Informacje są wymienione sposoby odzysku, a wśród nich recykling materiałów oraz użycie odpadów jako paliwa (przy założeniu spełnienia określonego wskaźnika efektywności energetycznej). Szwedzi myślą w bliskiej oficjalnej broszurze, że Dyrektywa uznaje efektywny odzysk energii z braków jako recykling.

Według nas to całkowicie naciągana interpretacja. Jak że na dowodzie Szwecji unijna definicja pozostawia pole do obrotu. Szwedzi (i pewnie inne końce z ogromnymi wskaźnikami recyklingu) mogą w współczesny rada raportować ładnie wyglądające wyniki gospodarowania odpadami, czyli włączać spalanie odpadów do grupie recyklingu. Oraz czy sam proces termicznego przekształcania braków jest choć trochę eko?

Czy spalanie i Wywóz odpadów Kraków odpadów jest zdrowe?

W ostatnich czasach kwestia, czy coś jest naturalne czy nie zależy (niestety) głównie z PR-owców. Muszą oni tak się nagimnastykować przy opisywaniu danego produktu, żeby przeciętny Kowalski, Schmidt albo Svensson oddali się wykorzystać na żyjące w opisie słówko „eko” albo wyrazy równoznaczne (np. czysty, zielony, organiczny, itp.). Tak między innymi cały świat oddał się wziąć na naturalnego diesla (sic!) od Volkswagena.

Pisząc pewien etap temuż o świetnie robiącej i urządzonej w stok narciarski spalarni braków w Kopenhadze określiliśmy ją naturalną. Po głębszym zastanowieniu… nadal zwiększamy swoje przekonanie, choć z takimi ograniczeniami. Dlaczego?

Może spalanie odpadów nie jest w 100% ekologicznie, ale jest absolutnie skuteczniejsze niż składowanie. W Polsce pomimo wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami nie rozwiązano do ostatniej chwili problemu dzikich wysypisk. Większość z istniejących składowisk braków będzie potrzebowało funkcjonowań w nowych latach sukcesywnie zamykanych (tego chcą przepisy i brak dostępnego miejsca), i innych przecież łączyć nie chcemy.

Jeżeli chcemy podejmować w życie zasady zrównoważonego rozwoju, to powinniśmy przede każdym nastawić się na zwiększanie recyklingu i ponownego wykorzystania środków w obrocie zamkniętym. Jeśli wrzucimy cenne odpady do pieca, wtedy nie ma zdolności by w ok. 900°C coś ocalało – wszystko zmierza w komin również w żużel. I to nie raczej się do niczego nam nie przyda (no może poza żużlem, który jeśli spełnia rygorystyczne normy zawartości i wymywalności metali ciężkich może istnieć użyty jako artykuł do podbudowy dróg).

spalanie odpadów selektywna zbiórka


Ultima actualización el 04-11-2017 @ 11:54 pm


Ver Mįs
Ver Mįs
Perfil de Usuario
Perfil de Usuario
Create an account
Crear una Cuenta


Copyright (c) by SBM